INDIE - 18.3.2012 (Ne) - Výlet okolo Mysore


Ráno vstáváme brzy, k snídani si dáváme čaj (10 Rs) a několik banánů (12 Rs). V půl deváté máme odjezd výletního autobusu. Koupili jsme si u státní autobusové společnosti celodenní výlet po zajímavostech Mysore a okolí.
Po několika zastávkách ve městě je minibus plný. Nejdříve zastavujeme u paláce Jaganhoman, kde se nachází různé artefakty z maháradžova života, jako jsou obrazy, sbírka hudebních nástrojů a krásné hrací automaty. Bohužel zákaz focení :-(.


Další zastávkou je továrna na hedvábí, která v malém krámku nabízí nepřeberné množství barev a vzorů látek na sárí, mýdla se santálovou vůní (které popravdě voní jako kterékoliv jiné běžné mýdlo u nás), a různé vonné olejíčky. Právě Mysore je známý svou špičkovou produkcí santálového dřeva a vonných olejíčků. Za bakšiš je taky možné do některé z fabrik na olejíčky nahlédnout.


Dále pokračujeme do místní zoologické zahrady. Ne že bychom chtěli zrovna v Indii navštěvovat zoo, ale bylo to docela milé překvapení. Celý okruh zahradou měřil něco kolem 4 km. S těmi našimi zoo se to samozřejmě srovnávat nedá, ale byla to příjemná oáza uprostřed rušného a prašného města, a je zde k vidění několik zajímavých zvířat.
Bohužel jsme na to měli pouze hodinu (to je tak, když vám průvodce říká co máte dělat a nejste pány svého času), takže některé ohrady jsme museli vyloženě minout, třeba ty se srnkami a jeleny. Ty ale známe z domova, a tak víme, jak vypadají, a že jsou velice chutní :). Maji tady velké stádo slonů, žirafy, nosorožce, tygry, himálajské medvědy, zebry, hrochy...

Po návštěvě zoo stoupáme autobusem za město na Chamundinu horu, odkud je pěkný pohled shora na město a chrám bohyně Srí Chamundeswari, který má dominantní 40 metrů vysokou gopuru (věž), a který sem se přitahuje velké množství poutníků. Je zde proto spousta stánků, z nichž velká část prodává barevné květy používané při různých hinduistických obřadech.


Z Chamundiny hory jsme se vrátili zpátky do města na oběd, ale moc se nám nelíbil hotel, u kterého jsme zastavili, a ta jsme si u nedalekého stánku dali několik fritovaných dobrot: cibuli, papriku, chilli papričku, bramboru, to vše bylo obalené v těstíčku a osmažené. 4 kousky stačily na lehkou svačinu, a stály pouze 10 Rs! Spláchli jsme to dalším kokosovým ořechem, které jsme si tady moc oblíbili. V průměru jeden kokos stojí od 10 do 15 Rs. Ceny jsou prostě neuvěřitelné.

Po obědě se vydáváme na hlavní turistickou atrakcí v Mysore - maháradžův palác. Opět se uvnitř nesmí fotit, a to je škoda, protože má krásně zdobené interiéry. Kazdou neděli večer jej osvětluje skoro 100 000 žárovek a vypadá jako cukrový dort. Dnes je sice neděle, ale večer nebudeme bohužel ve městě.


Další krátkou zastávkou byla katedrála Svaté Filomény, která je jedna z nejvyšších gotických staveb v celé Indii, ne-li Asii, ale tady autobus jenom přibrzdil, protože jsme byli v časovém skluzu. Nevadí, vrátíme se sem zítra.

Pak jedeme za město do malé obce Srirangapatan, což je pevnost postavená na ostrově na řece Cauvery. Byla obrovská, ale po nájezdu Britů v roce 1799 z ní mnoho nezbylo. Dodnes jsou ale patrné hradby, brány a obranné věže, takže si člověk snadno udělá představu o tom, jak byla obrovská. Hlavním lákadlem tady je chrám Srí Ranganthaswamy, do kterého se stojí dlouhá fronta. Kazdy návštěvník přináší nějaké květy nebo zelené větvičky. Uvnitř je černá socha ležícího Laksmy, nebo jak se jmenuje, a dva mniši, kteří přebírají dary, nosí je k soše a neustále si něco breptají (asi motlitbu :)).


Poslední, ale moc hezkou zastávkou, jsou Brindavan Gardens, ve kterých je mnoho fontán a jezírek. Jsou postavené pod hrází přehrady na řece Cauvery, která byla zbudována pro zavlažovací účely.

V 19 hodin se u jedné z fontán koná krátké představení ve stylu Křižíkových fontán, které sem přilákalo spoustu lidí. Zahrady jsou moc pěkné a točilo se tady několik bollywoodských trháků.


U jedné z fontánek stal chlápek, který měl na zodpovědnost, aby si všichni ze zahrad odnesli pěkné společné foto. Jako pracovní nástroj mu sloužila píšťalka a organizoval lidi, jak si sedali na fontánku a nechali se fotit. Když si sedli nějak nešikovně, třeba že zakryli sochu bůžka, který byl umístěn ve fontáně, posunul je na stranu. Pak jim udělal foto a vypakoval je pryč. Písknul na píšťalku, ukázal na další pár a následovalo další kolo posunování a focení.

Zpět z výletu jsme v půl deváté, úplně vyčerpaní. Za ten jeden den a 190 Rs jsme toho viděli obrovskou spoustu. V hotelu si dáváme krátkou sprchu a jdeme na večeři na severoindické thálí za 100 Rs. Jeho součástí byly misky se zeleninovým curry, čočkovou kaší, sýr paneer v nějaké omáčce, 2x chapatti, jogurt, rýže a nějaká příšerně sladká bílá hmota jako dezert. Ne, Indie asi není země, kam byste měli jezdit mlsat, pokud nechcete jíst čisté cukry nebo medy. Thálí bylo opravdu luxusní a zcela nás zasytilo.

Ještě jsme jako předkrm dostali výbornou kořeněnou polévku a papad. Celé nás to stalo 35 Kč. Voda zdarma je v těchto restauracích samozřejmost, stejně tak jako zásada se jí ani nedotknout :).


Okomentovat

0 Komentáře